Będąc w Bieszczadach warto wybrać się na wędrówkę z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch na Tarnicę do Wołosatego. Tarnica to najwyższy szczyt po polskiej stronie gór. Choć tras wiodących na nią jest wiele to najładniejszą widokowo jest właśnie szlak Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch. Na przejście całej trasy należy przeznaczyć minimum 5 godzin.
Początek trasy
Trasa rozpoczyna się w Ustrzykach Górnych niedaleko głównego skrzyżowania, gdzie po prawej stronie znajduje się płatny parking wraz z punktem informacyjnym i kasą biletową Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Idąc wzdłuż szlaku można natrafić na potok Terebowiec i wejście do lasu porośniętego olszynką karpacką. Tu można podziwiać śnieżycę wiosenną, będącą symbolem ścieżki, która pięknie kwitnie wczesną wiosną, a także olszynkę bagienną i kaczeńce – knieć błotną. Dalsza trasa wiedzie przez buczynę karpacką i kwaśną buczynę należące do roślinności regla dolnego. Na ścieżce znajduje się wiata, przy której można odpocząć, posilić się lub schronić się przed deszczem.
Szeroki Wierch
Po niespełna 3 godzinach marszu przy górnej granicy lasu rozpoczynają się płoniny należące do Szerokiego Wierchu położonego pomiędzy Płoniną Caryńską oraz Tarnicą, od której odcięta jest Doliną Krygowskiego. Szeroki Wierch charakteryzuję się długim grzbietem, na którym znajdują się cztery wierzchołki: 1240 m n.p.m., 1268 m n.p.m., 1293 m n.p.m. i 1315 m n.p.m., z których ostatni i najwyższy to Tarniczka. Stąd rozpościera się przepiękna panorama na Tarnicę i Płoninę Caryńską, a także na Krzemień, Bukowe Berdo, Halicz i Rozsypaniec. Na trasie na Szeroki Wierch rosną trawolrośla, a na szczytach jego wierzchołków murawy alpejskie.
Z Szerokiego Wierchu na Tarnicę
Aby dostać się z Szerokiego Wierchu na Tarnicę należy udać się na przełęcz Krygowskiego. Trasa ta prowadzi żółtym szlakiem łącznikowym, którego pokonanie zajmuję około pół godziny intensywnego marszu z doliny na Tarnicę, będącą najwyższym szczytem w Bieszczadach Zachodnich – 1346 m n.p.m.
Tarnica należy do Korony Gór polskich, czyli listy 28 najwyższych szczytów górskich pasm leżących w Polsce. Położona jest na wysokości 500 m nad doliną Wołosatki, oddzielona jest przełęczą Goprowską od masywu Krzemienia oraz ostro wyciętą przełęczą od Szerokiego Wierchu, od której to przełęczy bierze swoją nazwę – „tarnita” w języku rumuńskim oznacza przełęcz. Tarnica posiada dwa, wyraźnie zaznaczone wierzchołki 1346 m n.p.m i 1339 m n.p.m., których powierzchnia jest usłana naturalnymi złomiskami skał. Na szczycie Tarnicy wznosi się 8, 5-metrowy stalowy krzyż (wcześniej drewniany) ustawiony tam na pamiątkę wizyty ks. Karola Wojtyły 5 sierpnia 1953 r. Jest to najbardziej znany krzyż w Bieszczadach, do którego co roku odbywają się drogi krzyżowe w rocznicę śmierci Jana Pawła II oraz w Wielki Piątek. Stąd też w niezwykle pogodne dni można dostrzec Tatry, Gorgany, Ostrą Horę, Połoninę Równą, Połoninę Krasną, Świdowiec.
Z Tarnicy do Wołosatego
Z Tarnicy można zejść do Wołosatego szlakiem niebieskim. Na trasie można także niekiedy napotkać pasące się na okolicznych łąkach hucuły. Z kolei w samej miejscowości można zwiedzać cmentarz i cerkwisko, będące pozostałością po dużej wsi, która istniała tam do II Wojny Światowej. Aby nie wracać tą samą drogą można udać z się z Wołosatego do Ustrzyk Górnych drogą wiodącą przez około 6 km.
Szlak turystyczny z Ustrzyk Górnych przez Szeroki Wierch na Tarnicę i dalej do Wołosatego to bardzo popularna trasa wśród wycieczek grupowych, a także wśród młodzieży przebywającej latem na obozach wędrownych w Bieszczadach.